Má-li problém řešení, nemá cenu dělat si starosti, ... nemá-li, starosti nepomohou...

Thich Nhat Hanh

9. prosince 2015 v 1:38 |  OSOBNOSTI
Zenový mistr Thich Nhat Hanh je představitelem Thien buddhismu, jinými slovy vietnamského zenového buddhismu. Tento mnich, učitel, spisovatel a básník je také známým mírovým aktivistou. Martin Luther King ho v roce 1967 navrhoval na Nobelovu cenu míru se slovy: "Neznám nikoho, kdo by si tuto Cenu zasloužil víc než tento milý buddhistický mnich z Vietnamu." Napsal více než 100 knih.
Narodil se 11. října 1926 a v šestnácti letech vstoupil do kláštera, kde se věnoval vietnamskému zenovému buddhismu a buddhismu Velkého vozu neboli mahajána. Studia dokončil a roku 1949 se stal mnichem. Je velkým zastáncem a propagátorem tzv. "angažovaného buddhismu". V 60. letech založil organizaci the School of Youth for Social Services (svým způsobem "mírové sbory", která se během války ve Vietnamu snažila obnovovat vybombardované vesnice, stavěla školy a zdravotnická zařízení.

Na americké univerzitě v Princetonu studoval srovnávací religionistiku a následně vyučoval buddhismus na Kolumbijské universitě. Tou dobou už mluví plynně anglicky, francouzsky, čínsky, sanskrtem, pálí a japonsky.

Na čas se vrací do Vietnamu, aby podpořil mírové úsilí bez násilí mnichů, ale posléze se v roce 1966 vrací do Ameriky, aby se zúčastnil sympozia o vietnamském buddhismu na Cornellově univerzitě. Využije příležitosti setkat se s Martinem Lutherem Kingem, Jr. a požádat ho, aby veřejně odsoudil válku ve Vietnamu.

V roce 1969 se stává delegátem mírových rozhovorů v Paříži. Toto velké úsilí přináší své ovoce a v roce 1973 se podepisují smlouvy. Vietnamská vláda mu na to konto odmítá povolit vstup do země. Buddhistický mnich Thich Nhat Hanh se tak ocitá v exilu.

Ve Francii brzy založil oficiální neziskovou organizaci Unified Buddhist Church a buddhistický Order of Interbeing (řád soubytí). Pod vedením této organizace vzniklo v roce 1975 meditační centrum Sweet Potato. Brzy ovšem prostory tohoto centra nestačí, protože tu nacházela útočiště nejen hrstka mnichů, ale i narůstající počet laiků z venčí, který potřeboval uklidnit rozbouřenou mysl a najít mír v duší.

Nedaleko Bordeaux proto vzniká v roce 1982 centrum Plum Village. První léto po otevření byli schopní přijmout sto lidí. V současnosti tato vesnice dokáže pojmout až tisíc lidí.

V roce 2005 mohl navštívit Vietnam a vydat tam několik svých titulů.

Všichni kolem něj mu neřeknou jinak než Thay, což ve vietnamštině znamená učitel. Lidé mu na přednáškách pokládají otázky z různých oblastí a on vždy má odpověď, která je srozumitelná a docela prostá.

"Usmívejte se, dýchejte zhluboka a choďte pomalu." (Vědomí si každého kroku.)

"Ráno se probouzím a usmívám se. Mám před sebou zbrusu nových 24 hodin. Slibuji, že naplno prožiji každý okamžik a na každého budu nahlížet se soucitem."

"Emoce přichází a odchází stejně jako mraky na obloze, když fouká vítr. Mou kotvou je vědomé dýchání."

"Mým majetkem jsou mé činy."
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama