Má-li problém řešení, nemá cenu dělat si starosti, ... nemá-li, starosti nepomohou...

Maňdžušrí - bódhisattva moudrosti

15. dubna 2014 v 20:28 |  MANTRY


Učenci ho považují za nejstaršího a nejvýznamnějšího bódhisattvu celé buddhistické ikonografie. V Číně je známý jako Wen-Šu-Š'-Li, v Japonsku jako Monju a Tibetu Jambeyang. Dávají mu různá jména, ale v překladu má význam "Ten, kdo je vznešený a milý" nebo také "milý přítel".


Maňdžušrí má mladistvý vzhled. Prý je to schválně, aby se moudrost nepřisuzovala pouze starší generaci. Někdy ho vyobrazují, jak sedí na trůně, který nese slon, nebo lev. Obě zvířata jsou velmi důležitá ve spojitosti s buddhou, který dosáhl osvícení. Někdy má také zuřivou podobu s býčí hlavou.


V pravé ruce na obrazech často drží ohnivý dvousečný meč, který symbolizuje logické uvažování a bystrý úsudek. Dokáže se prosekat jakýmkoli nedorozuměním, nepochopením, averzí nebo deziluzí. V levé ruce drží lotosový květ soucitu s Prajñāpāramitā Sútrou. Představuje postupný proces vzkvétání moudrosti.

Maňdžušrí se dostává k pravé podstavě věcí. Díky němu můžeme poznat náš vnitřní svět v pravém světle a vidět, jak ovlivňuje ten vnější. Pomáhá také zlepšit intelektuální schopnosti praktikujícího buddhisty.

Pro zlepšení mluveného projevu a paměti, zvládnutí náročného učení, prohloubení literárních schopností, jednoduše abychom ve všech oblastech našeho snažení postupovali moudře, dobře poslouží mantra:

OM AH RA PA TSA NA DHIHMěli bychom ji odříkat ráno a klást důraz na poslední slabiku. Obsahuje ryzí moudrost Buddhy Maňdžušrí.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lída Lída | 15. dubna 2014 v 21:02 | Reagovat

Moc hezký... a mantra úžasná, zpívám a zpívám... abych byla aspoň trochu moudrá :-)

2 maruska22 maruska22 | 15. dubna 2014 v 21:06 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama