Má-li problém řešení, nemá cenu dělat si starosti, ... nemá-li, starosti nepomohou...

DEN SONGKRAN - Thajský Nový rok

16. dubna 2007 v 23:36 |  BUDDHISMUS
Slovo Song-kram pochází ze sanskrtu a znamená něco jako "posunutí se nebo dání se do pohybu". Astrologicky se myslí posun Slunce od znamení Berana do Ryb, což se nazývá Maha-Songkram. Toto období všeobecně trvá od 13. až 15. dubna. Den každý zvlášť se jmenuje Maha-Sonkran, Nao a Lerng-sok. Region od regionu se mohou názvy dnů lišit a zvyklosti při oslavách také.
Od starých dob panovala určitá pověrčivost o festivalu. Každý rok se udělá předpověď soustřeďující se na déšť a vodu pro budoucí úrodu.
Během festivalu Songkran probíhají různé kulturní aktivity ještě před tím důležitým dnem. Lidé obyčejně uklízejí své domy, přístroje a nástroje, aby přivítali dobré věci v novém roce.
Navíc uděláme dobrý skutek tím, že na začátku dne Songkran obdarujeme mnichy jídlem. Také pustíme na svobodu ptáky a ryby. Můžeme provést další rituály jako pokropit obrázek Buddhy vodou nebo modlit se za mrtvé příbuzné. Stříkání vodou je známá odpolední aktivita.
Songkran také znamená, že se setkávájí členové rodiny podobně jako při Dnu Díkuvzdání z Ameriky, ale samozřejmě celé v thajském stylu. Mladí pokropí vodou starší a ti to mladým oplatí respektem a vděčností. Je jim požehnáno.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Petras Petras | 1. září 2012 v 0:37 | Reagovat

Všechny články na tvym blogu jsou zajímavý, moc hezky jsem si početl.Díkes. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama