Má-li problém řešení, nemá cenu dělat si starosti, ... nemá-li, starosti nepomohou...

ŽIVOTOPIS

16. března 2007 v 0:15 |  Jeho Svatost 14. dalajlama
Jeho Svatost 14. dalajlama, vlastním jménem Tenzin Gyatso, se narodil 6. července 1935 v rolnické rodině v malé vesnici Taktser v provincii Amdo. Tato provincie se nachází na severovýchodě Tibetu.

Vysocí lámové se tehdy vydali hledat v roce 1937 po celém Tibetu nového nástupce po zemřelém 13. dalajlamovi. Ti, co šli na východ pod vedením Kewtsanga Rinpoche z kláštera Sera, vešli do již zmíněné vesnice a vstoupili do jednoho malého domku. Rinpoche měl na krku růženec patřící předchozímu dalajlamovi a chlapec ho chtěl. Rinpoche mu ho slíbil, ale pod podmínkou, že mu poví, komu patřil. Malý chlapec odpověděl sera aga, což znamená mnich ze Sery. Ještě následovalo několik dalších testů a ve dvou letech byl rozpoznám jako reinkarnace 13. dalajlamy.
Ve věku 16ti let, kdy měl před sebou ještě 9 let studia, musel plně převzít politickou odpovědnost. Čína totiž v roce 1950 napadla Tibet. O devět let později v březnu byl nucen opustit Tibet. Stalo se tak během povstání tibetského lidu proti okupaci čínskou armádou.

Od té doby žije v exilu. Pomocnou ruku mu tehdy podala Indie. Od roku 1963 tady ve městě Dharamsala, zvaná také jako "malá Lhasa", funguje exilová vláda Tibetu. Je tzv. hlavním městem pro asi 130 000 Tibeťanů žijících hlavně v Indii a ostatních státech jako jsou Nepál, Švýcarsko, Velká Británie, Spojené státy a dalších třicet zemí.

Jeho Svatost 14. dalajlama cestuje po celém světě a seznamuje ostatní s problematikou Tibetu, ale hlavně rozšiřuje myšlenku porozumění, laskavosti a soucitu.

Pojí ho vřelé přátelství s naším bývalým prezidentem Václavem Havlem a už sedmkrát navštívil Českou republiku.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eleanoor Eleanoor | E-mail | 12. května 2008 v 16:06 | Reagovat

Muj bracha se chysta do toho mesta v indii kde ziji Tibetane a pokazdy mi vypravi co je noveho. Chodi na tibetstinu, na prednasky o Tibetu atd. Dalajlama je vazne borec a zeru ho. Kez by byli vsichni na svete jako on! Teroristi by si z nej meli vzit priklad.

2 katerinka01 katerinka01 | 30. července 2011 v 15:08 | Reagovat

[1]:

Máš naprostou pravdu :-)

3 honza honza | 27. srpna 2011 v 20:15 | Reagovat

má pravdu ale zní mi to trochu ironicky
:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama