Má-li problém řešení, nemá cenu dělat si starosti, ... nemá-li, starosti nepomohou...

Co znamenájí zobrazení na tibetské vlajce?

18. března 2007 v 17:57 |  TIBETSKÁ VLAJKA

Do středu vlajky se tyčí vysoká sněhem pokrytá hora, která reprezentuje tibetskou vlast všeobecně známou jako "zemi obklopenou zasněženými horami".

Přes tmavomodré nebe je rozprostřeno šest červených pruhů, které značí předky tibetského lidu. Přesněji řečeno šest rodů zvaných Se, Mu, Dong, Tong, Dru a Ra, kteří měli dvanáct potomků. Seřazení pruhů vyjadřuje dlouhodobou dohodu s rudými a černými božstvy o ochraně duchovního učení a světského života.


Na vrcholu sněžné hory svítí slunce. Jeho paprsky sahají do všech směrů, aby všude rozdaly radost ze svobody, duchovního a materiálního štěstí a také prosperitu pro všechny živoucí bytosti v Tibetu.

Na obou svazích hory hrdě stojí dva sněžní lvi s planoucí hřívou. Znamenají úspěch země při sjednocení duchovního a světského života.

Nad svými hlavami drží lvi tříbarevný klenot. Ten vyjadřuje všudypřítomnou úctu tibetského lidu ke "třem klenotům" (Buddhovi, buddhistickému učení a společenství mnichů).
Dvoubarevný klenot ve tvaru spirály mezi oběma lvy představuje tibetský lid lid chránící správné etické chování, které je založeno na deseti buddhistických ctnostech a šestnácti způsobech lidského chování.

Žlutý okraj vlajky znamená čisté zlato jako symbol Buddhova učení zářící do všech světových stran a všech dob.

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Zitka Zitka | Web | 25. září 2014 v 15:50 | Reagovat

další podobobé info o tibetské vlajce jsem našla na http://shop.alerion.cz/sri-lanka-vlajka-venkovni-tistena

Jinak moc hezké čtení

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama