Má-li problém řešení, nemá cenu dělat si starosti, ... nemá-li, starosti nepomohou...

ŽIVOT BUDDHY - úplný začátek...první část

3. listopadu 2006 v 18:33 |  Siddharta Gautama
Buddha (znamená "osvícený" nebo "probuzený") se narodil v Lumbini na území dnešního Nepálu (tehdy Indie) kolem 6. století. Přesné datum není známo. Dali mu jméno Siddhartha Gautama.

Jeho otec Šuddhodhana byl velmi bohatý a významný král rodu Šákjů. Jeho matka Mahamaya (než se narodil měla sen o bílém slonovi, který jí vstoupil do pravého boku) bohužel zemřela týden po porodu, a tak ho vychovávala její sestra Mahapradžápati. Věštec prý předpověděl, že Siddharta se stane buď vekým králem, nebo uznávaným svatým mužem. Král se tedy rozhodl, že se postará, aby Siddhárta žil v co nejlepším přepychu a luxusu.

Legenda říká, že když se narodil, udělal sedm kroků a řekl : " Jsem ten nejvyšší na světě, jsem ten nejlepší na světě a první na světě. Je to moje poslední zrození a není potřeba dalších."

Bezpochyby byl obklopem bohatstvím a jeho rodina měla spoustu privilégií. Buddha říkal, že si užíval radovánek. Měl tři paláce, jeden na období deštů, další na léto a poslední na zimu. Rád poslouchal hudbu, kterou hrály pouze ženy.

Když bylo Siddhartovi šestnáct, oženíl se s princeznou Yašodharou a měli spolu syna jménem Ráhula.

Jeho otec se stále snažil ho uchránit před bolestí a utrpením světa. Siddhárta tak skoro neopustil zdi paláce a zdržoval se pouze v jeho těsném okolí. Vše bylo bezstarostně a radosné. Vnitřní nepokoj ale stále rostl a rostl, až požádal svého sluhu, aby mu ukázal, jak to vypadá mimo palác.

Při svých tajných vyjížkách spatřil starého muže, který se opíral o berle. Byl shrbený a jeho tvář byla pokryta hlubokými vráskami. Poté uviděl velmi nemocného muže a byl také svědkem pohřebního průvodu.

Tato zkušenost jím velmi otřásla a rozhodl se opustil svůj domov a najít lék na pomíjivost života a strast. Bylo pro něj moc těžké opustit domov a rodinu, když spali a bál se, když se jeho žena vzbudí, nebude mít to srdce odejít. Ale odešel... A tak začala jeho pouť za poznáním...
Soška matky Mahamay, jak se drží větve posvátného stromu před porodem Siddharty.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Babu Babu | E-mail | 26. března 2008 v 19:15 | Reagovat

Ahoj, potřebovala bych se Tě na něco zeptat. Můžu prosím dostat maila na Tebe? Díky předem. ;)

2 Anonym Anonym | 16. ledna 2013 v 19:26 | Reagovat

no znám i lepší stránky 8-O,ale jinak dobrý! :-D

3 Anonym Anonym | 16. ledna 2013 v 19:28 | Reagovat

to od Babu nechápu!!! :-! ??? O_O :-?

4 Anonym Anonym | 16. ledna 2013 v 19:29 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama