Má-li problém řešení, nemá cenu dělat si starosti, ... nemá-li, starosti nepomohou...

ŽIVOT BUDDHY - konečné poznání...třetí část

5. listopadu 2006 v 21:44 |  Siddharta Gautama
Během svého osvícení Siddharta dospěl ke třem různým poznáním. Jako první viděl, jak několikrát umíral a znovu se rodil na svět. "Rozpomenul jsem si mnohé moje životy, tisíce a tisíce zrození. "Každé z nich se ukázalo v určitém detailu. A objevil jsem se tady."

Po otevření svého věšteckého "třetího" oka uviděl, že všechny bytosti se znovu rodí podle jejich činů, podle zakonů karmy. "Viděl jsem bytosti umírat a přicházet znovu na svět." Zjistil, že dobré chování vede ke štěstí a špatné vede ke strasti.

Jako poslední spatřil podstatu utrpení, jeho původ a nakonec způsob, jak se ho zbavit. Zkrátka tzv. čtyři vznešené pravdy. "Prostě jsem věděl, že další zrození není dále nutné, život byl prožit a co se stalo, stalo se. Nic noveho to nepřinese se znovu zrodit."

Ve věku třiceti pěti dosáhl Siddhárta osvícení a zasloužil si být nazýván Buddhou neboli "probuzením". Nejdříve si myslel, že jeho učení bude pro kohokoli příliš složité a těžké a neporozumí tomu. Ale potom si řekl, že alespoň hrstka lidí by mohla pochopit a mít přínos z jeho učení. V Bodha Gaya strávil Buddha tři až čtyři měsíce a poté se vydal setkat se světem, aby se podělil o své vědomosti.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama