Má-li problém řešení, nemá cenu dělat si starosti, ... nemá-li, starosti nepomohou...

ŽIVOT BUDDHY - a hledání záčíná...druhá část

5. listopadu 2006 v 0:45 |  Siddharta Gautama
Po opuštění otcova domu a své milované rodiny se Siddhárta vydal na cestu. Spával v lesich a žil jen z jídla darovaného lidmi, které potkával.

Hledal někoho, kdo by ho mohl naučit, jak se dostat o stupeň dál na své cestě. Mezi jeho učitele patřili například Alara Kalama a Uddaka Ramaputta. Díky jedné meditační technice, kterou mu ukázali, byl schopen dosáhnout vyšších stádií vědomí, ale cítil, že to nestačí ke konečnému osvícení.

Siddharta si uvědomil, že může dosáhnout osvícení, když svoje tělo vystaví mnoha extrémům. Někdy to znamenalo, že jedl pouze určitá jídla a jindy zase držel přísný půst. Postupem času byl víc a víc vyčerpaný a vyzáblý...Zjistil, že toto jednání nevede ke kýženému cíli.
Začal znovu jíst, navzdory pohoršení ostatních asketů, kteří si mysleli, že polevil ve svém přesvědčení a nakonec celé snažení vzdal. Opustil své druhy, kteří ho následovali a ocitl se znovu na cestě. Došel až k jedné rozložité smokvoni, která se měla stát jeho "stromem probuzení". Jeho srdce se zalilo vlnou soucitu a uvažoval nad utrpením ostatních a významu pomíjivosti života. Stavu probuzení dosáhl jedné noci za úplňku.
Jak tak seděl, jeho mysl se rozjasnila a byl ve stavu nazývaného jhana - radostném stavu, který mu přinesla hluboká meditace.

A tak po šesti letech, kdy za sebou zanechal spící ženu a dítě, dorazil na místo známé jako Bodha Gaya. Posadil se pod strom Bo. Odhodlán nevstat dokud nedosáhne nirvány. Zprvu se ponořil do stavu podobného transu a po nich proniknul k podstatě skutečnosti.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucie Lucie | E-mail | 19. března 2012 v 12:16 | Reagovat

Ahoj píšu referát o Siddhartovi, mohl/a bys mi prosím pomoct? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama