Má-li problém řešení, nemá cenu dělat si starosti, ... nemá-li, starosti nepomohou...

PRVNÍ VZNEŠENÁ PRAVDA - UTRPENÍ

20. listopadu 2006 v 0:31 |  ČTYŘI VZNEŠENÉ PRAVDY
První vznešená pravda je tzv. dukkha. Buddhismus se zabývá hlavně duševním stavem člověka. Samozřejmě nemusíte být buddhistou, abyste pochopil, že utrpení je bežnou částí lidského života. Každý trpí různým způsobem. Někdy se trápíme po fyzické stránce a jindy zase po emocionální stránce. Cítíme se frustrováni duševně prázdní. Velmi zřídka prožijeme den bez nějakého druhu utrpení. Moc to bolí při našem narození, jakmile stárneme, tak se sem tam ozve naše zdraví. Nemoc nám přináší utrpení a smrt také. Všeobecná nespokojenost, kterou často cítíme, je také určitý druh utrpení.

Buddha přišel na to, že utrpení nemusí být naším osudem. Vede k němu naše touha, o které se mluví v druhé vznešené pravdě. Dychtíme po věcech, co nemužeme mít - lpíme po věcech, které jsou od základu pomíjivé. Viděl, že existuje něco, co člověku pomůže se oprostit od utrpení a negativních emocí a tím je dosažení stavu nirvány.

Někdo říká, že buddhismus je vlastně pesimistické náboženství, ale není. Staví se tváří tvář utrpení a nechce mít iluze o životě. Učí, že utrpení jednou může skončit.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama